iti$ell$

קידום אתרים אורגני בגוגל (SEO)

התחבר

קידום אורגני SEO

קידום אורגני SEO

קצת לפני קידום אורגני - 

ראשית ננסה לתאר מהו שיווק בעולם האמיתי הפיזי.  בעולם האמיתי קיימות לא מעט שיטות שיווק, 

השיטה הכי עתיקה היא ה- "שיטה הטבעית".  בשיטה זו ישנם כמה פרמטרים אשר ישפיעו על כמות הלקוחות ועל כמות ההכנסות. הפרמטרים הם:

1. מיקום העסק - במידה ומדובר בשירות או במוצר, למיקום העסק ישנו חשיבות סופר חשובה. אם מדובר בשירות אז מיקום המשרד יכול להראות על יוקרה, יציבות ועוד כל מיני פרמטרים אשר ישפיעו על החלטת הלקוח.
אך אם ומדובר בעסק אשר מוכר שירותים או מוצרים, מיקום מרכזי כגון רחוב ראשי והומה אדם או חנות באיזור תעשייה שקהל אנשים גדול מגיע אליו יכול להועיל לעסק מאוד.

2. שירות לקוחות - בכל עסק, ואחן יוצא מן הכלל בנושא, ככל שהשירות ללקוח יהיה יותר טוב ככה הסבירות שהלקוח יחזור לקנות שוב. זה בסופו של יום יהיה בסיס ההכנסה הקבועה של העסק.

3. התמחות - ככל שהעסק יהיה יותר ייחודי יהיה לו יותר קל להתמקד על קהל לקוחות ספציפי. לדוגמה, משרדי עריכת דין בדרך כלל מתמחים בתחום מסויים ולא מייצגים בכל התחומים. אותו דר בעסקים, רוב החנויות לא מוכרות הכל מהכל אלא חלקם מוכרות בגדים, חלקם רהיטים ובהתאם המגוון אשר מוצג ללקוחות.

4. מחיר - כמובן שלנושא המחיר יש חשיבות אבל מחיר תמיד יהווה חלק מהעניין אבל לא כל הזמן. לרוב הלקוח מסתכל על המכלול השלם, אם המחיר תחרותי והשירות מאוד טוב  אז מצויין. לעומת זאת, מחיר ממש נמוך אבל עם שירות ממש לא מוצלח לא מבטיח קנייה של לקוח. לרוב, הלקוח יעדיף לקנות איפה שהשירות יותר מוצלח ווכנראה שהוא גם יקנה יותר.

שיטות שיווק נוספות אשר קיימות 

הנה מספר שיטות שיווק נוספות אשר עשויות לתרום לא מעט לכל עסק אשר ייבחר להשתמש בהן:

פרסום פיזי - פרסום אשר נמצא במקום קבוע כגון שילוט חוצות ופירסום בעיתון.

פרסום "לקהל שבוי" - פרסום ללקוחות שלא יכולים לברוח מהפרסומת וחייבים לשמוע עד  הסוף כגון פירסום ברדיו ופירסום בטלוויזיה.

בשני המקרים מודבר בשיטות פירסום מגוונת ביותר. יש שיאמרו שהן גם מאוד אפקטביות, וזה נכון. הבעיה העיקרית עם שיטות הפירסום הללו שקשה למדוד אותם. לא נוכל לדעת בוודאות כמה עבודה וכסף זה הכניס לי לעומת מה ששילמתי על הפרסום.

פירסום במידייה הדיגיטלית
פרסום ממומן במדיה הדיגטלית
יתרונות
תוצאות מהירות, קצת למידה זריז, יכולת שינויים מהירה, מדידת יחס המרה בזמן קצר מאוד
חסרונות
זריז אך גם עולה לא מעט, בעל תקרה, לא מועיל בטווח הרחוק, כל עוד משלמים מקבלים , תחזוקה יום יומית
פרסום בפייסבוק
מדריך לפרסום בפיססבוק
פרסום בגוגל
מדריך למתחיל בגוגל
פירסום מומן

פירסום במדיה הדיגיטלית 

גם בעולם הדיגיטלי יש לא מעט שיטות פירסום ושיווק. לרוב, שיטות השיווק הדיגיטלי מתחלקות לשני אבות עיקריים העומדים אחד מול השני ועם זאת תורמים אחד להצלחה של השני. מצד אחד יש "קידום אורגני" ואילו מהצד שני קיים "קידום ממומן".

בכתבה זאת נדבר על נושא הקידום האורגני.

קידום אורגני

בדומה למציאות, שיווק מסוג זה בעצם הינו השיווק ה- "טבעי" של הדיגיטל. מי שקובע האם תצליח יותר או פחות הוא גוגל. או יותר נכון להגיד מנוע החיפוש של גוגל.

בדומה לדוגמה של כמות האנשים ברחוב, בקידום אורגני עושים השוואה ל- "כמות גולשים". כמות גולשים אשר חיפשו ומצאו אותך במנוע החיפוש בגוגל.

כאשר מדובר בגולש אשר לא מכיר אותך, בכדי למצוא אותך הגולש ינסה למצוא בעזרת הקלדת "מילות חיפוש" במנוע החיפוש. לדוגמה, במידה ומדובר בגולש אשר מחפש נעלים והוא גר בתל אביב, יש סבירות גבוהה שיכתוב "חנות נעליים בתל אביב". לפעמים אותו גולש מחפש נעליים מאוד ספציפיות, מותג או דגם, לכן סביר שהוא יכתוב את סוג הדגם או המותג ישירות במנוע החיפוש.
גוגל, לאחר שניות בודדות, יציג לאותו גולש לפחות 10-16 תוצאות רלווניטיות. ה 2-4 תוצאות הראשונות והאחרונות יהיו לרוב מודעות בתשלום (קידום ממומן) ויתר התוצאות הנוספות, כל מה שבין הפרסומות בהתחלה ובין הפרסומות בסוף, הם התוצאות של אתרים שגוגל מצא אותם והחליט שהם הכי רלוונטים ומותאמים למילת החיפוש שהגולש חיפש. הם מסודרים מהכי רלוונטי ועד הכי פחות רלוונטי, זה נמשך על גבי כמות עמודים שאפשר לעבור בינהם, כאשר בכל עמוד ישנן כ- 10 תוצאות כאלו. רק כדי להבין, הגולש הנורמטיבי ידפדף ויעבור עד לעמוד 3, מעבר לכך סביר להניח שהגולש לא ימשיך לחפש הלאה. רוב הסיכויים שהוא יחליף את מילת החיפוש שהוא כתב קודם במידה והוא לא מצא תוצאה אשר מתאימה לו.
אי לכך, בכדי להשיג גולשים רלוונטיים לנו, חשוב להיות בעמוד 1 עד 3 בגוגל. אז זה מובן שהכי טוב זה להיות בעמוד הראשון ובחמישייה הפותחת. 

קידום אורגני SEO


איך גוגל מחליט מי ראשון ומי שני ברמת הקידום האורגני - SEO ?

אז איך גוגל באמת מתעדף אתר אחד על גבי השני? באופן מובהק, אף אחד לא באמת יודע. מדובר באלגוריטים מאוד מורכב אשר מתייחס למאות ואפילו אלפי נתונים. בנוסף, מדובר בסוד כמוס שגוגל מעולם לא שיחרר.

 

מה שגוגל כן פירסם לא מעט זה איך לעשות את זה נכון מטעמו. כמו כן יש את הנושא של ניסוי וטעיה לאורך השנים של קהילת המקדמים האורגנים בעולם. ככה שקידום אורגני הינו תהליך אפשרי ובהחלט אפשר להבין איך עושים את זה.

אחד הדברים שהכי חשוב להבין, גוגל סורק מידי יום את כל האינטרנט. הוא סורק מליוני אתרים ברחבי העולם, חלק מהאתרים נסרקים מידי יום וחלק אפילו מיד שעה. חשוב להבין שלסרוק אתר עולה כסף לכן גוגל מוציא מידי יום הרבה מאוד כסף בכדי לסרוק את האתרים. ככל שיהיה לו יותר קל לסרוק את האתר שלך והאתר יהיה יותר מותאם לצרכי גוגל, ככה גוגל יחזור אל האתר שלך יותר ויתעדף אותך יותר על גבי מתחרים.

אילו פרמטרים גוגל מחפש?

כאשר גוגל סורק את האתר הוא מתייחס לכל מיני פרמטרים שונים. הנה רשימה קטנה של פרמטרים חשובים: 

 1. שם המטה טייטל - השם אשר מופיע בטאב העמוד בדפדפן. לשם הזה ישנו חשיבות דיי גבוהה, אם תשימו לב, זאת הכותרת אשר מופיעה בעמודי החיפוש של גוגל.
 2. כותרת מסוג H1 - זאת בעצם הכותרת הראשית לאותו דף. רצוי שלא תהיה יותר מכותרת אחת שכזו בעמוד.
 3. כותרות נוספות מסוג H2-H4 - תתי כותרות בעמוד. יש לשמור על היררכיה נכונה.
 4. לינקים והעוגנים שלהם - אילו לינקים יש באתר ומילות העוגן שהם יוצאים מהם.
 5. תוכן העמוד - תוכן העמוד צריך להיות רלוונטי למילות החיפוש. על העמוד להכיל תוכן רלוונטי לגולשים וגם וידיאו, טבלאות, שאלות תשובות. כל זה צריך להיות במינימום סדר גודל של 400 מילים.

מה חשוב בקידום אורגני - על קצה המזלג ? 

לגוגל יש רשימה מאד גדולה של פרמטרים אשר הוא מסתכל עליהם בזמן סריקת האתר, הנה כמה נקודות מאד חשובות שהוא בודק:

 1. ביצועי האתר - האתר שאותו אתה מקדם, כמו שכבר נאמר, ביצועי האתר משפיעים מאוד על קצב הסריקה של גוגל. אופן השימוש של הגולשים באתר במובייל, טאבלט ובדסקטופ. חשוב שהאתר יעלה הכי מהר שאפשר לגולש. שהאתר יהיה נוח לשימוש, שיהיה קריא ושיהיה מותאם לכל הסביבות ובעיקר סביבת מובייל. בשנים האחרונות גוגל מתעדף במיוחד אתרים למובייל, בעיקר מכיוון שרוב הגלישה היום לאתרי אינטרנט נעשת על ידי המובייל ומעט מאוד על ידי מסכי דסקטופ. היום רוב הגלישה באינטרנט מתבצעת כבר ברוב מכריע למובייל - פלאפונים. לידע כללי, מעל 65 אחוז מהגלישה מתבצעת על ידי מכשירים ניידים.

 2. מבנה האתר - חשוב שלכל אתר יהיה כותרת ותיאור ברמת המטא טייטל. טקסטים אלו יהיו נקודת העוגן של גוגל ולרוב זה הטקסט שגוגל יבחר לפרסם ולהציג על אותו הדף במנוע החיפוש.

 3. כותרות באתר - כמו שכבר כתבנו, חשוב שכל דף באתר יהיה בעל כותרת אחת ולא יותר מסוג H1. כל דף יכול להכיל כותרות משלימות מסוג H2 - H6. הכותרות חייבות להיות רלוונטיות לחיפוש ולכותרת הראשית.

 4. טאג קנוניקל - חשוב מאוד לגוגל בכדי לזהות את דפי החנות, את אתר שלכם.

 5. תוכן האתר - מבחינת גוגל התוכן הוא המלך של האתר. ככל שהתוכן יותר ענייני ויותר רלוונטי הוא כנראה משאיר את הגולש יותר זמן באתר. התוכן הזה יעשה את ההבדל בכמה זמן יישאר הגולש באתר. יש תורה שלמה איך לבנות תוכן נכון.

 6. סרטוני יוטיוב - כידוע לכולם, יוטיוב שייך לגוגל. אין ספק שבשנים האחרונות גוגל מתעדף תוכן המשלב סרטוני יוטיוב הקשורים לאותו נושא. מה שזה בעצם אומר זה שיש צורך להחזיק גם ערוץ יוטיוב ולהכניס בו תכנים רלוונטים לאתר שלכם. איך לבנות סרטוני יוטיוב בצורה מורחבת מוסבר בכתבה אחרת.

 7. קישורים פנימיים - חשוב שכל לינק באתר יהיה לינק ייחודי, לינק מסוג A HREF. תחשבו על זה ככה, אתם נוסעים באיילון וידוע לכם שאפשר לעלות במספר יציאות, כל יציאה בעיר תוכל בצורה רחבה להוביל אותכם לכל העיר, אבל עדיין אין שתי יציאות לאותו מקום. כל יציאה באה להקל על העומס ולכוון את הנוסע למקום או אזור ספציפי בתל אביב והסביבה. כך גם הלינקים באתר, חשוב שכל לינק יהיה ייחודי ולא יהיה שבור. ככה, כאשר גוגל ימצא את הלינק המדובר הוא תמיד יגיע לאותו המקום ולא פעם אחת למקום אחד ופעם אחרת יגיע למקום אחר.

 8. בניית הטמל-HTML תקין - שימוש נכון בתגים של HTML5. לדוגמא שימוש בתג מסוג NAV, תאג מסוג זה מראה למנוע חיפוש של גוגל שמה שנמצא בתוך הטאג הזה יהיה בעצם מפת הלינקים של האתר או הדף. טאג מסוג של ARTICLE יציין לגוגל שכרגע מדובר בכתבה. יש עוד המון טאגים שגוגל מתעדף. לרשימת הטאגים המלאה תקראו בכתבה נוספת.

 9. קישורים חיצוניים - הרי אמרנו שגוגל סורק את כל האינטרנט כל יום וכל היום. המעבר שלו בין אתר לאתר הוא בעזרת לינקים מאתר אחד המצביעים ומעבירים לאתר אחר. ישנם הרבה סוגי לינקים אך כולם עושים את אותה העבודה אפילו כאשר המשמעות לפעמים שונה.
  לדוגמה, כאשר שותלים לינק של האתר שלכם בתוך בלוג מפורסם כגון תפוז, מצד אחד גוגל רואה את הלינק וכן מזהה את האתר אך לרוב מוספים שם תגית REL של NOFOLLOW, ואז מלבד המעבר לאתר שלכם אין לנושא עוד משמעות קידומית עבורכם. אז מצד אחד זה מעביר את הגולש לאתר שלכם אבל לא מוסיף לכם דירוג מהצד של גוגל. כמו כן גם ברשתות חברתיות המצב דומה. לכן הלינקים המצביעים על האתר שלכם חשוב שהם יהיו מהסוג הבסיסי שבעצם אומר לגוגל שימו לב לאתר הזה הוא מאוד רלוונטי אלי, דומה ורלוונטי לאתר שממנו יצא הלינק אל האתר שלכם. אם למשל אתם מוכרים מוצרים של ספק ספציפי והוא מעונין להפנות אליכם גולשים מטעמו, כי אתם המפיץ שלו באזור מסויים, אז הספק הראשי מכניס לינק אצלו באתר שמפנה אליכם לאתר.
  במקרה כזה גוגל משתף עם האתר שלכם מעט מה- "כוח" שיש לאתר המפנה במידה ובכלל יש לו כוח כלשהו. ניתן גם כמובן לקנות לינקים חיצוניים טובים מאתרים שיש להם כוח יחסי גדול ממה שיש לכם. טיפ חשוב, תנסו להמנע לחלוטין מהחלפת קישורים, כלומר לשים לינק שיפנה בחזרה. במידה ותעשו את זה, זה יבטל את כל הפעולה שעשיתם. כל מה שתרוויחו זה בעצם גישה של הסורק של גוגל אליכם אך ללא כל משמעות קידומית משני הצדדים.

 10. התמדה ונחישות - קידום אורגני בנוי כמו במציאות, אם לא תשמרו על קשר עם החברים שלכם, לא תשנו או תביעו עניין, לאט לאט לא יהיה לכם חברים. בדיוק ככה גם את האתר אינטרנט כל הזמן חשוב לעדכן, להוסיף לשנות בהתאם לסוג האתר. שימו לב שאתרי חדשות לא בנויים הכי טוב מבחינת גוגל אבל לרוב הם מדורגים מאד גבוה בעיקר בגלל העובדה שכל יום יש שם משהו חדש. לכן בכדי שהקידום האורגני שלכם יצליח חשוב כל הזמן לעשות לרענן את האתר חנות שלכם.

 11. זמן - קידום אורגני הינו קידום המצריך הרבה זמן וסובלנות. מצד אחד הוא הצורת שיווק הדיגיטלית הכי משתלמת, אבל כמו כל דבר משתלם לרוב זה מצריך זמן והפירות נראים רק לאחר עבודה מאומצת של מספר חודשים ואף כשנה. הזמן הנדרש משתנה בכמה תחרותי התחום שבו העסק שלכם נמצא בו.
  אם תחשבו על זה לעומק, גם לקדם ולשווק את העסק שלכם בשיטת החבר מביא חבר לוקח הרבה זמן אבל אלו הלקוחות הכי טובים, אז ככה גם בדיגיטל, במנועי חיפוש קידום אורגני לוקח הכי הרבה זמן והתוצאות מגיעות רק מאוחר יותר, אבל אם עושים את זה נכון זה ערוץ השיווק הכי טוב לעסק שלך. אין ספק שזה ערוץ שיווק שאם משקיעים בו הוא רק הולך וגדל. ככל שהוא גדל הוא מייצר לכם פרנסה שהיא יחסית גבוהה לעומת ההשקעה הכספית בו. 

 12. בקרה ואופטמזציה - בשונה משיווק מסורתי, השיווק הדיגיטלי מאוד מדיד וכל הזמן אתם יכולים להשתפר, יכולים לבדוק את עצמכם, לבדוק מי נגד מי, לבדוק את המתחרים ולעשות דומה. ישנם לא מעט כלים בכדי לבדוק את עצמכם. החינמיים של הכלים האלו הם בדרך כלל כלים של גוגל, כמו למשל גוגל אנליטיקס. גוגל אנליטיקס, אשר ניתן לחברו לאתר שלכם, נותן לכם את היכולת לקבל המון מידע אודות הגולשים שהגיעו אליכם, מאיפה הם הגיעו וגם לדעת איך ומה עובד יותר או פחות.
  בנוסף יש את גוגל חיפוש (SEARCH), בעזרת כלי הזה תוכלו לדעת איך התקדמתם עם המילות חיפוש שאצלכם באתר, ככה תוכלו לדעת באיזו מילה אתם יותר חזקים ובאילו מילים אתם פחות, לפי זה תוכלו לשפר את הקידום בהתאם. הכלים של גוגל לרוב נותנים לכם לא מעט מידע, אבל לצערינו לא אומרים לכם מה לעשות בכדי לשפר את מעמדכם. לעומתם, ישנם לא מעט כלים שגם משקפים לכם את מצבכם וגם עוזרים לכם בעזרת הסברים מה אתם צריכים לשפר, במה צריך לדייק ועוד. הבולטים מבניהם זה MOZ, AHREF, NILPATEL. אלו הם הבולטים שבכלים אבל יש עוד המון כלים למגוון רחב של בעיות ופתרונות.

כמו כן ישנם גם כלים או תוכנות מחשב אשר מדמים את הסריקה של גוגל או מנועי חיפוש אחרים ומראים לכם בדיוק איפה הבעיות ומה צריך לתקן. SCREAMING FROG הוא בין הבולטים מבניהם ועלותו כ- 100 דולר.  אין ספק שהכלי הזה שווה כל שקל שמשקיעים בו.

קידום אורגני SEO

כמה עולה קדום אורגני  

במידה ולא ישר הגעתם לפה אני מקווה שהבנתם שבכדי לקדם כל אתר, במיוחד אתר מסוג חנות אינטרנטית, בתחום של קידום אורגני, יש צורך לעבוד לא מעט. זה מתחיל בדרישה של הרבה זמן, דרישה של הרבה ידע ומעבר רחב על כל הדברים באתר. דברים מרמת הטכנולוגיה ואיך משתמשים בה, רמת התוכן ואיך הוא כתוב, רמת הנראות, רמת הקישורים החיצוניים והפנימיים, רמת התחרות שכרגע קיימת בשוק ועוד הרבה פרנטרים.
כל זה מצריך לא מעט זמן עבודה וכוח אנושי. אני תמיד מציע ללקוחות שלנו לנסות לעשות את הקידום האורגני קודם כל בעצמם, אך לצערי ההתמדה הנדרשת לא תמיד באה לידי ביטוי ורוב הלקוחות פורשים מלעשות את זה בעצמם.
חלקם הגדול מעדיף לשלם בכדי שמשהו יעשה זאת עבורם. הנה אנקדוטה משעשעת, דווקא אלו שכן מצליחים בקידום אורגני הם הראשונים אשר מוכנים לשלם על זה. לרוב הם אפילו מעוניינים בחבילות קידום חודשיות הכי יקרות.

צריך להבין שעלות קידום אורגני הינה עלות חודשית. לרוב זה מתחיל בעלות של בין 1500-2000 שח בחודש, אך כדאי לדעת שבמחיר כזה תוכלו למצוא בעיקר ניהול תוכן באתר, בניית קישורים פנימיים, בניית תכנים ודברים דומים. אין ספק שזה עוזר אבל זה לא כל העבודה ולרוב ההתקדמות תהיה איטית יחסית. 

לכן לרוב יש להשקיע עלות של כ- 2500-3500 שח. בעלות זו תקבלו גם קנייה של כתבות באתרים נבחרים. קניית קישורים אבל בהגבלה הבסיסית שלה מכיוון שיש עלות לא קטנה לדברים הללו. לדוגמה כתבה של 400 מילים תעלה לפחות 65 ש"ח אם לא יותר וזה תלוי במקצעיות הכותב, רמת הכתיבה והייחודיות שלה. עלות של קישור חיצוני לרוב תתחיל בעלות חד פעמית של 200-300 ש"ח פלוס מע"מ, תלוי ב"חוזק" האתר המפנה  

העלויות המפורסמות כאן הינם כלליות ומשקפות סטטיסטיקה של התחום ולא מעבר. מטרת המחירון הינו לתת לכם קנה מידה כללי בכדי שתבינו במה מדובר ומה נותנים לכם בתמורה.

המחיר של קידום אתרים אורגני הינו חודשי וברוב המקרים מותנה בתקופה של התחייבות לרוב זה שנה.

 

אני רוצה להקים חנות אינטרנטית
שלח
למה לעבוד איתנו?
תמיכה מלאה בקידום אורגני וממומן
מערכת חזקה הנתמכת בכל הפלטפורומות
שילוב וחיבור לכל הרשתות החברתיות